Strona główna

Artykuły

Ubezpieczenie podróżne, turystyczne - co powinieneś wiedzieć.

Długi weekend majowy, czy sezon urlopowy to czas wyjazdów na wakacje. Aby jednak wycieczka za granicę sprawiała prawdziwą przyjemność, warto postarać się o specjalne ubezpieczenie, które zapewni tak niezbędny podczas wypoczynku spokój.

ubezpieczenie na podróż

Kiedy przygotowujemy się do wakacyjnych podróży – zwłaszcza tych zagranicznych – często zastanawiamy się głównie nad tym jakie miejsca warto zwiedzić i co ze sobą zabrać, albo ile pieniędzy musimy wymienić, żeby móc skorzystać z wszystkich dostępnych atrakcji. Kwestia bezpieczeństwa często pozostaje wtedy na drugim planie, tymczasem warto postarać się o ubezpieczenie na podróż, które w razie nieszczęśliwych wypadków oszczędzi nam niepotrzebnych nerwów, a także wydatków.

 

Co wziąć pod uwagę?

Ofert na rynku ubezpieczeniowym jest wiele, dlatego może to nieco utrudniać wybór konkretnej polisy. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia na podróż warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, jak np. zakres ochrony, czy wysokość składki. Aby mieć pewność, że zakupiony produkt spełni wszystkie nasze oczekiwania i zapewni nam maksymalną ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków, konieczne będzie szczegółowe zapoznanie się z ogólnymi warunkami umowy. Niezwykle ważne jest również sprawdzenie w jakich sytuacjach zakład nie wypłaci odszkodowania – tych informacji szukamy w katalogu wyłączeń spod ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług biura turystycznego, cena zagranicznej wycieczki często obejmuje również polisę ubezpieczeniową. Trzeba jednak pamiętać, że prawdopodobnie jest to pakiet podstawowy. Osoby, które planują uprawiać sporty ekstremalne, jak np. skoki ze spadochronem lub nurkowanie muszą postarać się o poszerzony zakres polisy. Na co mogą liczyć klienci zakładu ubezpieczeń, którzy wybierają się w podróż?

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ten rodzaj ubezpieczenia działa w sytuacjach gdy w wyniku wypadku bądź nagłego zachorowania trafimy za granicą do szpitala – sprawia on, że hospitalizację, leki, materiały opatrunkowe, czy transport pomiędzy medycznymi placówkami opłaca ubezpieczyciel. Jeśli decydujemy się na taką polisę, warto zwrócić uwagę, czy gwarantowana przez zakład kwota wystarczy na pokrycie kosztów takiego leczenia, które za granicą do najtańszych nie należy – sensowne zabezpieczenie gwarantuje suma w wysokości od ok. 10 000 do 15 000 euro. Niektórzy ubezpieczyciele wypłacają zwrot kosztów leczenia dopiero po okazaniu rachunku, co oznacza, że klient musi sam opłacić szpital i inne usługi medyczne. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest poszukanie oferty, która gwarantuje, że zakład pokryje te koszty automatycznie.

 

Assistance

To dodatkowe ubezpieczenie zapewnia transport z opieką medyczną do macierzystego kraju w sytuacji, gdy klient zachorował, lub doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Przydaje się w sytuacjach, kiedy poszkodowany nie może wrócić do swojej ojczyzny, np. z powodu złamań. Niekiedy wystarczy miejsce w samolocie pasażerskim, ale może się również zdarzyć, że potrzebny będzie transport specjalną karetką. Zależnie od warunków umowy dodatkowo można zapewnić pokrycie kosztów pobytu osoby towarzyszącej w razie hospitalizacji w szpitalu, dosłanie niezbędnych leków i przedmiotów osobistych, a także ubezpieczenie kosztów w razie akcji poszukiwawczej i ratowniczej, które przyda się alpinistom czy żeglarzom. Tego typu polisa to również gwarancja, że ktoś zaopiekuje się twoimi dziećmi, kiedy będziesz w szpitalu, oraz niezbędna pomoc w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i inne

OC gwarantuje pokrycie kosztów zadośćuczynienia w sytuacji kiedy z naszej winy ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu bądź mieniu. Warto pamiętać o tym, że działa ono również w sytuacji, kiedy to dzieci ubezpieczonego spowodują jakieś szkody. Oprócz OC można postarać się ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz bagażu. Zależnie od wybranej oferty zakład zwróci także koszty związane z rezygnacją z wyjazdu lub wcześniejszego powrotu, np. z powodu choroby, wypadku, czy śmierci bliskiego członka rodziny, a także kradzieży dokumentów, bez których nie można wyjechać za granicę.

 

Podsumowanie

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien zapewnić prawdziwy wypoczynek. Nieprzewidziane wypadki losowe mogą spotkać każdego, dlatego warto uchronić się przed ich negatywnymi skutkami. Myśląc o ubezpieczeniu na podróż nie powinniśmy więc zastanawiać się czy warto wykupić polisę, ale – kiedy to zrobić i którą ofertę wybrać. Poszukiwania należy rozpocząć kilka dni przed planowanym wyjazdem – w ten sposób zdążymy określić nasze potrzeby i oczekiwania, a także przejrzeć propozycje kilku zakładów ubezpieczeń i porównać ich ceny. Jeśli decydujemy się na kupno w ostatniej chwili, lepiej udać się do agenta, bo dzięki temu zyskamy pewność, że wraz z podpisaniem umowy i wpłaceniem składki ochrona zaczyna działać. W sytuacji, kiedy kupujemy polisę przez Internet, umowa obowiązuje dopiero wraz z wpłynięciem środków na konto ubezpieczyciela, a to może potrwać kilka dni. Podczas poszukiwań należy uwzględnić miejsce, do którego jedziemy, a także planowane atrakcje – inną ofertę weźmiemy pod uwagę wyjeżdżając na narty w Alpy, a inną jeśli planujemy opalać się na plaży w ciepłych krajach.  

ostatnio dodane artykuły

Jak działa Uber?
Remont potrzebny od zaraz?
Jak nie dać się oszukać „taksówkarzom”?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?


podobne artykuły

Ubezpieczenie mieszkania - co warto ubezpieczyć?
Porównywarka OC dla rolników
Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie w bloku?
Ubezpieczenie OC dla rolinków - porównaj i wybierz!
Polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie