Strona główna

Artykuły

Poradnik finansowy dla młodych przedsiębiorców

To, z czym wielu młodych przedsiębiorców zakładających firmy ma problem na samym początku to dobra znajomość wielu produktów finansowych oferowanych przez banki.

kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń

W początkowym okresie, a mianowicie przez pierwsze 12 miesięcy, każdy przedsiębiorca, który założył firmę, jest traktowany przez banki na peryferyjnych warunkach. Oznacza to, że takie osoby mają dostęp do większej gamy produktów lub do specjalnych ofert. Dzięki temu mogą w lepszy sposób wejść na rynek i poradzić sobie w tym najcięższym, początkowym okresie.

Najważniejszy jest oczywiście rachunek bankowy, bez którego żaden przedsiębiorca nie może prowadzić swojej działalności gospodarczej. Jest on potrzebny m.in. do:

 • Zwrotu podatku Vat

 • Opłacania składek ZUS

 • Opłacania podatków przez tych przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do prowadzenia księgi rozchodów i przychodów

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku mikroprzedsiębiorców. Mogą oni wszystkie powyższe czynności wykonać również za pomocą przekazu pocztowego lub w kasie urzędu skarbowego. Mikroprzedsiębiorcy to ci, którzy:

 • Zatrudniają mniej niż 10 pracowników

 • Suma aktywów firmy nie przekracza 2 milionów euro (w przypadku bilansu rocznego)

 • Roczny obrót netto nie przekroczył 2 milionów euro

Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

 • Wybierając konto firmowe, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim kilka czynników:

 • Koszt prowadzenia rachunku

 • Sumy, jakie przyjdzie nam zapłacić za wykonywanie przelewów, zleceń stałych itp.

 • Dodatkowe opcje pomocne dla małych i dużych firm (oraz koszty z nimi związane)

 • Wypłaty z bankomatów

 • Koszt używania karty kredytowej

Wszystkie powyższe aspekty są ważne przede wszystkim dla małych firm, które muszą liczyć się dokładnie ze wszystkimi wydatkami. Wybór dobrego rachunku bankowego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb to niełatwa decyzja ze względu na tak szeroką gamę ofert. Z pewnością w wyborze pomogą nam specjalne porównywarki, dzięki którym będziemy mogli przyspieszyć nasz wybór. Najważniejsze jest wyszukiwanie ofert, które są przeznaczone dla młodych firm. Wiele z nich ma bardzo dobre warunki, dzięki czemu można zaoszczędzić niemałe pieniądze, a także liczyć na pomoc banku w wielu trudnych na początku sprawach dla wszystkich nowych przedsiębiorców.

Trzeba jednak pamiętać, że promocyjne warunki są ograniczone czasowo. Może się więc okazać, że po takim okresie prowadzenie rachunku będzie niekorzystne i bardziej opłaci się założenie konta w innym banku. Do podstaw należy bardzo wnikliwe przeanalizowanie przynajmniej kilku ofert, które wyróżniają się na tle konkurencji.

Skomplikowana księgowość?

To, co może spędzać sen z powiek wielu młodym przedsiębiorcom to prowadzenie księgowości. Nie każdy może pozwolić sobie na zatrudnienie kolejnego pracownika, przede wszystkim na samym początku. Warto wiedzieć, że banki oferują zintegrowanie rachunków ze specjalnymi systemami księgowymi. W większości przypadków standardowa wersja takiego oprogramowania służąca do wystawiania faktur czy rozliczania transakcji jest darmowa.

Dodatkowy zastrzyk gotówki?

Na początku każdego biznesu wielu przedsiębiorców potrzebuje dodatkowej gotówki na rozkręcenie interesu. Młodym firmom może być ciężko uzyskać kredyt na standardowych warunkach ze względu na brak historii finansowej, jednakże banki posiadają specjalne oferty. Kredyty na start z pewnością ułatwiają możliwość poradzenia sobie z pierwszymi przeszkodami, jednakże warto mieć na uwadze kilka aspektów, którymi się charakteryzują. Po pierwsze kwota, którą zaoferuje bank będzie niższa ze względu na mniejsze zabezpieczenie oraz okres, w którym konieczne będzie spłacenie kredytu będzie nieco krótszy. Ponadto tego typu kredyt może być droższy, więc warto dokładnie przemyśleć, czy będzie to opłacalne.

Jeżeli interesuje cię kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń to najważniejsze jest sprawdzenie kilku ofert i wybranie tej, która jest najtańsza, ale zarazem najbardziej przyjazna dla nowych firm.

Bardzo ważne na samym początku jest skorzystanie z usług doświadczonego doradcy finansowego, który dokładnie przeanalizuje sytuację nowej firmy i podpowie, z których instrumentów finansowych powinniśmy skorzystać na samym początku, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Pomoc doradcy zaoszczędzi niemało czasu, ale także pomoże wystrzec się wielu błędów popełnianych przez młodych przedsiębiorców.

ostatnio dodane artykuły

Jak działa Uber?
Remont potrzebny od zaraz?
Jak nie dać się oszukać „taksówkarzom”?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?


podobne artykuły

Remont potrzebny od zaraz?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?
Na co powinniśmy uważać biorąc chwilówki, czyli haczyki w umowach
Problemy wynikające z chwilówek i jak ich uniknąć?