Strona główna

Artykuły

Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm

Zakładasz firmę i potrzebujesz dodatkowych środków na start lub potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki w razie ewentualnych problemów firmy? Sprawdź, czym różni się kredyt obrotowy od odnawialnego i wybierz ten najlepiej dopasowany do twojej firmy.

kredyt dla firm na start

Wielu młodych przedsiębiorców nie rozróżnia tych dwóch rodzajów kredytów, przez co niejednokrotnie dokonują błędnego wyboru.

Kredyty obrotowe

Na początek przyjrzyjmy się ogólnej specyfice kredytów obrotowych. Jest on przeznaczony do finansowania bieżących wydatków firmy w skład których wchodzą m.in. wynagrodzenia dla pracowników, zakup niezbędnego sprzętu i jego serwisowanie lub płatności wynikające z tytułu uzyskanych faktur.

Nierzadko kredyt obrotowy jest jedynym ratunkiem dla firm, których klienci nie wywiązali się na czas z płatnościami nadwyrężając sytuację przedsiębiorstwa. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku niewielkich firm, które nie posiadają dodatkowego zaplecza finansowego i tego typu kryzysowe sytuacje mogą przyczynić się nawet to ich zamknięcia.

W większości przypadków kredyty obrotowe udzielane są na okres nie przekraczający roku, jednakże zdarzają się oferty przewidujące nieco dłuższy czas.

Kredyt odnawialny i nieodnawialny – jaki lepiej wybrać?

Kredyt odnawialny to nic innego jak limit kredytowy, z którego przedsiębiorca może skorzystać w dowolnym momencie. Charakteryzuje się przede wszystkim:

  • Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty kredytu

  • Wpływy na konto firmowe automatycznie odnawiają limity kredytu

  • Odsetki przestają być naliczane po każdym zasileniu konta firmowego

  • Można je zaciągać wielokrotnie

Po okresie na jaki został przyznany kredyt obrotowy odnawialny można przedłużyć umowę z bankiem, jednakże należy mieć na uwadze, że może się to wiązać z dodatkową opłatą. Zazwyczaj wyliczaną na podstawie pewnego procenta zaciąganego kredytu.

Kredyt obrotowy nieodnawialny działa na podobnych warunkach jednakże wydaje się nieco gorszym rozwiązaniem ze względu na to, że w późniejszym okresie kolejne zaciągnięcie kredytu obniża dostępny limit przyznawany przez bank. W przeciwieństwie do kredytu odnawialnego jego spłata nie przywraca dostępnego limitu do początkowej wysokości.

Zalety i wady kredytu odnawialnego

Jeżeli potrzebujemy z góry ustalonej kwoty to kredyt nieodnawialny może być dobrym rozwiązaniem, jednakże w większości przypadków dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci kredytu odnawialnego to lepsze zabezpieczenie dla firmy. W takim razie jakie są jego wady i zalety oraz na ca warto zwracać największą uwagę przy wyborze konkretnej oferty.

Najprostszą zaletą jest oczywiście odnawialność kredytu, a co za tym idzie brak konieczności podpisywania kolejnych umów za każdym razem kiedy tylko potrzebne są dodatkowe środki. Jest to nie tylko bardzo duża oszczędność czasu, ale także pewność, że w każdej kryzysowej sytuacji możemy sięgnąć po dodatkowe środki.

Może się zdarzyć, że kredyt odnawialny w ogóle nie zostanie przez firmę wykorzystany lub zostanie wykorzystany tylko w niewielkiej części. W tym przypadku znowu można dostrzec bardzo dużą zaletę kredytu odnawialnego, ponieważ odsetki naliczane będą jedynie od kwoty, którą wykorzystamy, a nie od całego przyznanego nam kredytu.

Wadą lub pewną niedogodnością kredytu odnawialnego jest fakt, że na jego przyznanie mogą liczyć wyłącznie osoby z bardzo dobrą historią finansową. Priorytetowe jest zaświadczenie regularnych wpływów na konto, które będą zabezpieczeniem dla banku. Wiele młodych firm może mieć z tym kłopot, jednakże ich szanse nie są oczywiście całkowicie przekreślone.

Ponadto wysokość przyznanego kredytu jest uzależniona od dochodów firmy, więc oczywiście te, które na rynku są już dłużej i mają ustabilizowaną sytuację finansową mogą liczyć na lepsze warunki. Warto jednak pamiętać, że oferty banków różnią się od siebie i limit, który otrzymamy w jednym banku może być zdecydowanie mniejszy od konkurencyjnej oferty.

Kredyt dla firm na start w postaci kredytu obrotowego to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim pozwala uniknąć potencjalnych problemów, na które wielokrotnie nie mamy wpływu. Pomocne może być również skorzystanie z porady doradcy finansowego, który po zapoznaniu się z sytuacją finansową firmy zarekomenduje nam najlepszą dostępną ofertę.

ostatnio dodane artykuły

Jak działa Uber?
Remont potrzebny od zaraz?
Jak nie dać się oszukać „taksówkarzom”?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?


podobne artykuły

Remont potrzebny od zaraz?
Kto może wziąć kredyt w banku?
Na co powinniśmy uważać biorąc chwilówki, czyli haczyki w umowach
Problemy wynikające z chwilówek i jak ich uniknąć?
Kiedy skorzystać z usługi refinansowania pożyczki?