Strona główna

Artykuły

Kredyt dla firm

Jednym z prostszych sposobów na zachowanie stabilności finansowej w przedsiębiorstwach jest skorzystanie z możliwości, jakie dają banki. Zaciągnięcie kredytu firmowego może być niezwykle pomocne w prowadzeniu działalności – produkty finansowe dedykowane dla firm są stale udoskonalane, dzięki czemu charakteryzują się coraz większą elastycznością.

Kredyty dla firm charakteryzują się wielowariantowością z uwzględnieniem celu, na jaki mają zostać przeznaczone, np.:

• kredyt inwestycyjny – przeznaczony pod finansowanie nowych inwestycji i rozwój firmy, np. budowę magazynów, modernizację linii technologicznych, itp.;

• kredyt pod hipotekę – zabezpieczeniem jest nieruchomość majątku firmy;

• kredyt preferencyjny – kredyt dedykowany, np. dla rolników;

linia kredytowa – kredyt jest otwierany na odrębnym rachunku bez ingerencji w „główne” konto, sposób spłaty zadłużenia jest identyczny jak w przypadku limitu kredytowego.

Kredyt obrotowy

Jednym z częściej wybieranych produktów z dedykowanych firmom jest tzw. kredyt obrotowy. Ta forma finansowania pozwala zachować przedsiębiorstwu płynność finansową, co oznacza, że środki mogą zostać spożytkowane na dowolny cel, chyba że warunki umowy stanowią inaczej. Modelowym przykładem mądrego wykorzystania zaciągniętego kredytu obrotowego jest np. regulowanie płatności za faktury – często wystawianych na krótkie terminy spłat, bez możliwości negocjowania jego przesunięcia. Kredyt tego typu może mieć cechy tzw. kredytu rewolwingowego – w zależności od potrzeb, może być odnawiany i ponownie spłacany do limitu określonego w umowie. Ze względu na jego charakter, okresy spłat są względnie krótkie: od 12 miesięcy do np. 3 lat.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to idealne rozwiązanie gdy planujesz rozbudować lub zmodernizować firmę. Kredyt jest wypłacany jednorazowo lub w transzach. Wyplata środków następuje po udokumentowaniu wkładu własnego. Kredyty dla firm mogą finansować:

  • Powiększenie lub rozbudowę  majątku trwałego firmy
  • Zakup nowych środków trwałych
  • Spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w innym bank lub dopełnienie finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych wspieranych środkami z budżetu Unii Europejskiej, funduszy celowych, programów rządowych oraz instytucji międzynarodowych.

ostatnio dodane artykuły

Jak działa Uber?
Remont potrzebny od zaraz?
Jak nie dać się oszukać „taksówkarzom”?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?


podobne artykuły

Remont potrzebny od zaraz?
Kredyt obrotowy, a kredyt odnawialny dla firm
Kto może wziąć kredyt w banku?
Na co powinniśmy uważać biorąc chwilówki, czyli haczyki w umowach
Problemy wynikające z chwilówek i jak ich uniknąć?